“Rosnąć jak na drożdżach”- czyli o jednym z najpopularniejszych gatunków ciast

ciasto drożdżowe

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że drożdże powodują wzrost ciasta? Jeśli nadal szukasz odpowiedzi na to pytanie, bardzo dobrze trafiłeś! Za chwilę dowiesz się wszystkiego o tej kwestii, a także co można zrobić z ciasta drożdżowego.

Zjawisko chemiczne w Twojej kuchni!

Kiedy uświadomisz sobie, co zachodzi podczas wyrabiania ciasta, nie wyda Ci się więcej banałem! Drożdże są jednokomórkowymi grzybami, stosowanymi głównie w branży spożywczej i farmaceutycznej. Do pracy pobudza je ciepło, gdy są rozpuszczone w cieczy, np. w mleku, wodzie. Zaczyna się wtedy proces fermentacji alkoholowej. To wydzielany w tym procesie alkohol i dwutlenek węgla są odpowiedzialne za wyrośnięcie i rozpulchnienie ciasta.

Co można zrobić z ciasta drożdżowego?

Ten rodzaj ciasta można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Przykładowo znajdziemy:
przepisy na ciasta – z owocami, dżemem itd.,
– chleby,
– drożdżówki,
– strucle,
– kruche ciastka,
– muffiny,
– racuchy,
– bułki,
– makowce,
– paszteciki,
– rogaliki
– pizze
oraz wiele innych. Jak widać przepis na ciasto drożdżowe nie posiada jednej twarzy.

Ciasto drożdżo0we – poza tradycją

Oprócz tradycyjnego ciasta drożdżowego, istnieją jeszcze 2 jego rodzaje. Pierwszym z nich jest ciasto parzone, które różni się od tradycyjnego tym, że część mąki przeznaczonej na nie, zaparza się gorącym mlekiem. Jest ono delikatniejsze i dłużej zachowuje świeżość. Drugie to ciasto drożdżowe gotowane, które znane jest z wszelkich klusków gotowanych na parze, które można jeść na słodko lub słono.

Jak mieć pewność, że ciasto jest upieczone?

Praca z ciastem drożdżowym wymaga skupienia w każdej fazie. Nie inaczej jest z pieczeniem, które często sprawia najwięcej problemów. Najważniejsze jest, aby wierzch ciasta posmarować żółtkiem lub wodą z cukrem. Dzięki temu ciasto nabierze w trakcie pieczenia złocistego koloru i wytworzy się na nim skórka. Zazwyczaj ten rodzaj ciasta piecze się w temp. 180 stopni Celsjusza (jedynie chleby w wyższej), przez około 40- 50 minut.

Istotne jest, aby po pierwszych 20 minutach sprawdzić, czy ciasto piecze się prawidłowo (nie wylewa się z formy, nie przypala się). Po odczekaniu całego czasu, należy sprawdzić czystym, drewnianym patyczkiem, czy ciasto jest gotowe. Kiedy patyczek po wyjęciu będzie suchy, oznacza to, że nie ma potrzeby wydłużać czasu pieczenia. Nie należy jednak wyjmować ciasta z formy i próbować go, do czasu, aż nie ostygnie.

Ciasto drożdżowe dostarcza nam wielu możliwości, dlatego jest tak popularne i lubiane. Smakuje wyśmienicie i kto wie, może dzięki niemu “urośniesz jak na drożdżach”?